Tradice jsou pokladem našeho kraje, a proto budou i hlavním motivem Valašského mikulášského jarmeku, jehož jubilejní třicátý ročník se ve Valašských Kloboukách koná v sobotu 2. prosince. Na oslavu kulatého výročí chystají pořadatelé program bohatý na adventní zvyky, tradiční řemesla, rukodělné dovednosti, muziku i folklór. Přijměte pozvání a přijďte si pro autentické zážitky, které nabídne jedině Valašský mikulášský jarmek a všechno, co k němu patří.

 „Valašský mikulášský jarmek je tu s námi už tři desetiletí a po celou tu řádku let se jeho cíl nezměnil. Chce udržovat tradice našeho valašského kraje a předávat je dalším generacím tak, aby na ně mohly navázat. Jarmek je důkazem toho, že tu stále máme hodně lidí, kteří umí řemeslo nebo nějakou lidovou zručnost, věnují se muzice a folklóru nebo dodržují zvyky. A společně chceme na této cestě vytrvat,“ vyjádřila Pavlína Žídková, předsedkyně organizačního výboru jarmeku. „Že má naše snažení smysl, potvrzují také návštěvníci, které kouzlo tradic a jarmekové atmosféry stále přitahuje. Přejeme všem, ať se jim na jarmeku líbí,“ vzkázala.

Jednou z oblíbených tradic, která k jarmeku přímo neodmyslitelně patří, je mikulášská obchůzka. Ta letos dozná drobné změny místa začátku. „Mikulášské družiny z Valašských Klobouk, Nedašova, Tichova, Štítné nad Vláří, Brumova-Bylnice a dalších dědin přijdou v sobotu před devátou hodinou ranní průvodem na náměstí. Na pódiu v jeho dolní části se pak zúčastní slavnostního zahájení jarmeku. To je novinka oproti dřívějším ročníkům, kdy jsme družiny vypouštěli do jarmekového dění od městského muzea,“ poznamenala Pavlína Žídková.

Jarmek ve vzduchu zavoní už v pátek 1. prosince v podvečer, kdy se před radnicí na Masarykově náměstí poprvé slavnostně rozsvítí vánoční strom města. Doprovodný program uvede vystoupení cimbálové muziky, dětský čertovský rej i další vystoupení. Po setmění přijde děti i dospělé pozdravit Mikuláš s andělem a čertovskými společníky. Na dalších místech ve Valašských Kloboukách už se mezitím rozproudí jarmekový kulturní program. Galerie se zaplní vernisážemi výstav výtvarného umění, v kostele se rozezní koncert lidových písní a v pastoračním domě naváže folkové posezení.

V sobotu 2. prosince se pak na Masarykově náměstí rozprostřou stánky řemeslníků, kteří nabídnou své produkty z přírodních materiálů, vánoční ozdoby, keramiku, řezbované i proutěné zboží a mnoho dalšího. „Velkou část řemesel a zvyků uvidíte přímo naživo, stačí se zastavit ve Staré radnici, v Červeném domě, v dřevěnici na Kosence, u Janíků, u Pechanců, u Pivečků nebo v sálech Klobučanu a Besedy. Bude se tu paličkovat, vyřezávat, zdobit, příst na kolovrátku, tkát na stavu nebo péct v peci. A na náměstí budou pracovat mistři koláři, bednáři nebo kováři,“ přiblížila Radka Brtišová, která má řemeslný trh na starosti.

Jak se také stalo dobrým zvykem, bude při jarmeku pěkně veselo. K třicátému výročí přijdou předat své hudební gratulace folklorní soubory, sbory, cimbálové muziky, dechové hudby a další hosté, jejichž vystoupení jsou podrobně popsána zde v programu. Za třiceti lety jarmeku se ohlédne také speciální výstava, kterou můžete navštívit na schodišti městské knihovny.

Rodiny s dětmi by neměly minout pekelné sklepení nebo skok do sena na Kosence, výtvarné dílny, valašskou školičku a pohádkové divadélko na gymnáziu, uměleckou dílnu na balkoně kulturního domu nebo hrnčířskou dílnu v Červeném domě. V jarmekové poštičce mohou nejen děti odeslat pohlednici s originálním jarmekovým razítkem. Odpočinek i zahřátí pak nejmenším návštěvníkům nabídne pastorační dům nebo dřevěnice u Janíků.

 Tradičním zpestřením jarmeku jsou soutěže, které prezentují plody práce zdejších lidí a z nichž některé hodnotí sami návštěvníci. „V sále Sokola budete moci hlasovat pro nejpěknějšího pečeného pána z kynutého těsta a na Kosence okoštujete a vyberete to nejlepší kysané zelí. A soutěžit budou i domácí chleby, jablíčka starých odrůd či starostovské slivovice,“ prozradila Pavlína Žídková. „Tak přijeďte za jarmekovými chutěmi a vůněmi, za valašskými tradicemi a krásnými zážitky,“ vzkázala.